Üye Girişi
Üye Girişi Yap
Arama :
KaradenizChat.ORG > Sağlık > Sayfa : 12
İbni Sina 1000 yıl önce yazmış!
İbni Sina’nın Küçük Tıp Kanunu adlı eseri Bahçeşehir Üniversitesi tarafından Türkçe’ye çevrildi. Prof. Dr. Kadircan Keskinbora tarafından yayına hazırlanan kitapta İbni Sina’nın 1000 yıl önce hazırladığı reç..
Kan şekeri bunamayı artırıyor
ABD'de Washington Üniversitesi'nin "Group Health" adlı sağlık kuruluşunun yaptığı Adult Changes in Thought (Erişkin Düşüncede Değişir) başlıklı raporu baz alarak yaptığı ortak araştırma, diyabetli olmayan kişilerde de bu..
Beyaz tenlilerin saçları daha çok dökülüyor
Prof. Dr. Neslihan Şendur, yapılan araştırmalara göre, günümüzde açık tenli erkeklerin koyu tenlilere kıyasla 4 kat daha fazla saç dökülmesiyle karşılaşabildiğini söyledi.Prof. Dr. Neslihan Şendur, insan kafasında, ortalama 100-15..
Sağlık Bakanlığı'ndan önemli bayram uyarısı
Bayramınızın zehir olmasını istemiyorsanız yediklerinize mutlaka dikkat edin. Şekerin kana geçişini yavaşlatmak için tatlıdan önce ya da sonra bir kaşık yoğurt yiyin. Sağlık Bakanlığı ramazan ayının bitmesiyle başlayan bayram..
Böbrek taşını engelleyebilirsiniz
İçinde bolca kalsiyum tuzu bulunan sudan tüketen kişilerde böbrek taşı hastalığı daha az görülüyor.Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Reşit Ersay, sert su olarak..
Sarmısak akciğer kanserinden koruyor
Haftada iki kez sarmısak yiyenlerin akciğer kanserine yakalanma riskinin azaldığı belirlendi.Çin'de yapılan bir araştırma, haftada iki kez çiğ sarmısak tüketenlerin akciğer kanserine yakalanma riskinin yüzde 44 azaldığın..
Asprinin mucidi kansere savaş açtı
Kansere çözüm olması düşünülen madde karışımını Alman ilaç devi Bayer, bir İsrail şirketinden satın aldı.Asrın hastalığı kanser, tüm dünyada araştırma konusu. İsrailli firma Compugene bu araştırmada önemli mesafe katetmi..
Migren atağına son
Dr. Ömer Coşkun, migrenin günümüzde 10 kişiden 2’sinde görülen bir rahatsızlık olduğunu kaydederek, migren atağını sık sık geçirenlerekediotu kökünü kullanmayı önerdi. Migren ağrısının insanı gü..
Akciğere doğrudan zarar veriyor!
Kapalı alanda yakılan tütsülerin akciğere zarar verdiği belirlendi. ABD’deki Kuzey Carolina Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı araştırma, tütsülerin akciğere doğrudan zarar verebilen parti..
Göğüste oluşan çukura dikkat
Adana'daki Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda göğüs kafesinde doğuştan çukurluk bulunan 16 yaşındaki Furkan Kaba ile aynı bölgesinde çıkıntı olan 19 yaşındaki Hacer Kara..
Dinç kalmanın formülü
Fizyoterapi uzmanı Dr. Mustafa Eraslan kaya tuzunun insan vücuduna çok yararlı olduğunu söyledi. Dinçliğin formülünün suda eritilmiş kaya tuzu olduğunu belirten Eraslan, kaya tuzunun suda eritilip günde bir kaşık tüketilmesinin in..
3 soruda migren testi!
Baş ağrısı çekiyorsanız bu soruları yanıtlayın.Eğer son 3 ay içinde iki veya daha fazla baş ağrısı yaşadıysanız ve bu ağrılar engelleyici veya bir doktora danışma ihtiyacı duyuracak şiddette olduysa: 1-Ağrı&nbs..
Su iç beynin hızlansın
İngiltere'de yapılan araştırma, diğer faydalarının yanında, su içmenin beyin faaliyetlerini hızlandırdığını ortaya koydu.İngiltere'de iki üniversitenin ortaklaşa gerçekleştirdiği araştırma, su içmenin yeni bir faydasını ortaya koy..
Bu hastalığa dikkat!
ABD'deki California Üniversitesi'nden Kristine Yaffe ve ekibinin yaptığı araştırma, kan hücreleri sayısının düşük olmasının (anemi) bunamayla bağlantısını ortaya koydu. Yaffe ve ekibinin araştırmasına 70-79 yaşındaki 2 bin 552 k..
Bayramda dikkat!
Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Keservuran, özellikle bayramın ilk günü kahvaltının kesinlikle atlanmaması gerektiğini belirterek, "Siyah çaydan vazgeçmeyin ama yeşil çaya da mutlaka yer verin. Misafirinize baklava-kadayıf ..
İşte yaşlı hastaların en yaygın şikayeti!
Türkiye'de 65 yaş üzerindeki hastaların acil servis başvurularının en yaygın nedeninin karın ağrısı olduğu belirtildi.Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi hekimlerinden Dr. Emine Özdoğan Şimşek, karın ağrısı ile acil..
Sıcak havalarda ilaç gibi geliyor!
Uzmanlar, sıcak havalarda yaşanan sıvı kaybına karşı vitamin, mineral, antioksidan özelliği nedeniyle vişne suyu içilmesini öneriyor. Hem besleyici hem de ferahlatıcı özelliğe sahip olan vişne suyu, y..
Beyin tümörüne 'uzay neşteri
Beyin ve Sinir Cerrahı Prof. Dr. Sait Şirin, beyin tümörlerinin, sabahları şiddetli baş ağrısı, fışkırır tarzda kusma, görme ve işitme bozukluğu gibi şikayetlerle kendini gösterdiğini belirten Şirin, bayılmalar, vücutta dengesizli..
Kilo alacaksanız da böyle alın
Günümüzde aşırı kilodan kaynaklanan şikayetler ve buna paralel diyet formülleri artsa da azımsanmayacak derecede de kilo almak isteyen insan var. Kilo almak isteyenlere önemli bilgiler veren Beslenme ve Di..
Yakın akrabası kanser olanlar dikkat!
Ailesinde kanser vakası olan kişilerin, sadece aynı tür kanser değil aynı zamanda kanserin diğer çeşitlerine yakalanma olasılığının daha fazla olduğu ortaya çıktı.Sonuçları "Annals of Oncology" d..
Bu site en iyi 1024*768 çözünürlükte görüntülenir. Copyright © 2002- 2011 KaradenizChat.ORG Tüm Hakları saklıdır. | Yasal uyarı
RSS Sitemap Yukarı Çık
sohbet